Hostující kazatel právě skončil sérii evangelizačních shromáždění v jednom vesnickém sboru. Členové té církve byli tak chudí, že mu nemohli zaplatit jeho výdaje. A tak se jeden ze starších rozhodl, že mu věnuje svého koně. Nebylo možné odmítnout proto kazatel za darovaného koně srdečně poděkoval a chystal se na cestu. Bývalý majitel koně si ho však zavolal a vysvětlil mu: Toto je zvláštní kůň. Je vycvičen tak, že když řeknete "Chvála Bohu" tak zrychlí a uslyší-li "Haleluja", zastaví. Hostující kazatel slíbil, že dá na koně pozor, rozloučil se, nasedl, řekl " Chvála Bohu" a kůň se rozjel. Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy se blížili k hluboké rokli. Kazatel koni přikázal: "Chvála Bohu". Kůň zrychlil. Kazatel zakřičel: " Chvála Bohu". Kůň se dal do cvalu. Kazatel se chytil za hlavu:"Popletl jsem slova. Jak jen zněl ten příkaz k zastavení ?". Kůň se řítí k propasti a kazatel vykřikuje všechna slova, která ho napadají: "Amen", "Hosana", " Maranatha"... Nic nefunguje. Náhle si vzpomene na kouzelné slůvko. Rázně přikáže:"Haleluja" a kůň se zastaví půl metru před okrajem hrozné hluboké propasti. Zpocený, ale šťastný kazatel se zhluboka nadechne, vděčně pohledí k nebi a pronese:"Chvála Bohu".

Farní zájezd do Rokole

zájezdV sobotu 6. června 2015 se uskutečnil farní zájezd do poutního místa Rokole u Nového Města nad Metují, Slavoňova a do zámku v Novém Městě nad Metují.

Nejprve jsme se zastavili v Rokoli. Je to poutní mariánské místo, kde nyní v novém provinčním domě žije asi 20 sester. Zažili jsme hezké přivítání, dozvěděli jsme se hodně zajímavého a sestra Alžběta nás provedla celým areálem. Je zde například postavena nová kaplička, kopie původní kapličky v Schönstattu v Německu. Počasí bylo velmi pěkné a tady byl příjemný chládek.

Pak jsme zastavili ve Slavoňově, kde stojí starý roubený kostelík. Krásný není jen navenek, ale za povšimnutí stojí nástěnné malby, dřevěný kazetový strop, přibližně ze 16. století. Vůně dřevěného kostelíka vyzdobeného květinami nás okouzlila.

Odpoledne pak někteří poutníci navštívili zámek v Novém Městě nad Metují, druzí si sedli na zahrádku u restaurace a počkali na nás při zmrzlině.

Domů jsme si přivezli krásné zážitky a také několik fotografií. Tyto jsou od Klárky Vytiskové:

zájezd

vylet0752

vylet111012

zájezd

vylet0219

ؘekni někomu, že na nebi je 97 830 124 656 998 hvězd, a uvěří ti. Napiš ale "Pozor! Čerstvě natřeno!" - sáhne si.
Julian Tuwim