Hospodin prochází starým Orientem a hledá někoho, kdo by ho přijal. Přichází do Egypta k faraónovi. "Faraóne, já jsem Hospodin, Bůh celé země. Chceš mě přijmout?" Faraón si mne bradu a říká: "To půjde těžko. Bohem jsem v Egyptě já! Nemohu tě přijmout." Hospodin prochází zemí dál, až přijde do Babylónu. Přijde k babylónskému králi a nabízí se mu: "Nechceš mě přijmout za svého Boha?" I babylónský král říká: "Víš, to bude těžké. My už tady máme toho Marduka. To by byly zase nějaké novoty..." Tak prochází Hospodin zemí dál, až potká Mojžíše. "Mojžíši, nechceš mě přijmout za svého Boha?" Mojžíš říká: "No, koneckonců proč ne. Ale co mi za to dáš?" "Dám ti přikázání." Mojžíš se zamyslí a říká: "A co za něj budeš chtít?" "Nic." "Nic? Tak to mi jich dej deset!"

Obnova mariánského pilíře

marianský pilV posledních letech se Město Lanškroun zasloužilo o renovaci několika drobných sakrálních památek. Tyto různé pilíře, kříže, kapličky stávají u cest a bývají občas zanedbané a nebo zcela zničené. Jsou nedílnou součástí naši krajiny. Ukázkou lidové umělecké tvorby, historie i projekcí lidských vztahů, lidské víry. Vyhýbala se jim pompéznost a donátory bývali prostí lidé. V našem regionu se v posledních letech podařilo díky různým aktivitám pár věcí obnovit, ať už je to směrem na Sázavu, Třešňovec, také žichlínské poldry, kde byl zcela obnoven velmi starý kamenný kříž a příjemně mne překvapilo, že po dlouhých desetiletích se renovoval mariánský pilíř po levé straně silnice směrem na Nepomuky. /foto níže/

mariánský pilíř - text

marianský pil

Věřím na slunce, i když nesvítí, věřím na lásku, i když ji necítím, věřím v Boha, i když mlčí.
Nápis na zdi židovského ghetta