Muzejní noc v Poličce – příspěvek

První červnový víkend v sobotu 3. června jsme krátký čas strávili v Poličce, kde probíhala Muzejní noc neboli Čas pro neobyčejné zážitky, jak je prezentováno na webu. Jde o speciální program plný mimořádných a nečekaných zážitků pro všechny věkové kategorie připravený poličskými organizacemi, institucemi, školami, spolky, ale i restauracemi a kavárnami. Jedná se o 23. ročník a je zajímavé se podívat do programu co vše nabízí.
https://www.cbmpolicka.cz/clanky/Cas_pro_neobycejne_zazitky_program.pdf

V Poličce jsme se vyskytli docela náhodou, aniž jsme věděli co se tam odehrává ale bylo vysloveně příjemné, a zvláště pro rodiny s dětmi, strávit pár chvil pod hradbami, kde bylo dostatek aktivit a také si prohlédnout lépe město v tento víkendový čas. Protože jsme nepočítali s touto akcí, která tam byla a ani jsem nevěděli o programu, tak o to více nás překvapilo prostředí a nabídky aktivit, které byly k dispozici. V rámci návštěvy města jsem procházeli kolem kostela, byla otevřená fara a zvala také k návštěvě. Má drahá polovička vstoupila dovnitř a za chvíli se vrátila se slovy, že paní ji nabízí kafe a zve k posezení. Takovou nabídku nebylo možné odmítnout :)

Vstoupili jsme do prostorné vstupní místnosti, všude čistě bíle prostřeno a květiny na stolech, stejně jako v místnosti vedlejší. Ve vzdálenější kuchyňce se pohybovaly milé dámy a byla nám věnována okamžitě pozornost a nabídnuto pohoštění. Džus, kafe, lahodné zákusky … Ujal se nás také duchovní správce farnosti P. Tomáš Enderle, který působil impozantně ve své klerice a při své výšce a provedl nás farní zahradou. Poté co jsme se  usadili a občerstvení nám přistálo na stole, tak začali proudit na faru další návštěvníci a mohli jsme tak sledovat čilý cvrkot, který neustále probíhal. Farář se věnoval návštěvníkům a nabízel i prohlídku v horních patrech fary aj. A my vlastně stále netušili, že toto vše je součástí té velké akce, která se jmenuje Muzejní noc. Když jsme spořádali drobné občerstvení a žízeň uhasili pomerančovým džusem, tak jsme vyrazili zaplatit, ale bylo nám sděleno, že je možné přispět pouze do sbírky u vchodu a že dnes je to v této farní kavárně zdarma. Bylo zjevné, že farní tým je sehraný a poté co se po našem vstupu nahrnulo dovnitř kolem deseti dalších návštevníků, i doslova akční :)

Jak už bylo výše uvedeno, tak jsme se v Poličce vyskytli ten den spíše náhodou. O to více jsme si užili jisté spontánnosti prostředí do kterého jsme vstoupili. Otevřená fara, vstřícnost a přátelství místních. Přátelská atmosféra byla cítit i ve městě ve frontě na zmrzlinu hned vedle hradeb a nebo u hasičů, kde malý synek zápasil s ruční stříkačkou a později velkým prakem a nebo koneckonců i na výše zmiňované faře. Stručně shrnuto, byla to akce, která měla široký záběr co se týká programu v celém městě a my vlastně jen nepatrně ochutnali šlehačku na připraveném dortu a ponořili se do atmosféry města. A pokud bych pojal tento článek jako pozvánku, tak pokud se rok s rokem sejde a bude se blížit zase první červnový víkend, pak nezapomeňte zbystřit a vydat se do Poličky. Určitě tam zase bude něco neobyčejného. A nezapomeňte se zastavit také na faře a využít i možností prohlídek kostela, věže, varhan i Rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba.  Přeji příjemný den…

Miroslav Kuťák