Obnova kříže „U třech lip“

Město Lanškroun má na svém katastru 38 drobných sakrálních památek. Jednou z nich je i kříž „ U třech lip“ na ulici Dvořákova, stojící po pravé straně silnice na vyvýšeném místě mezi stromy na výjezdu z města, směr Ústí nad Orlicí. Památka je výrazně zdobená reliéfy, ale stejně výrazně i zanedbaná. Pochází z roku 1850. Vrcholový kříž byl donedávna zničený jen částečně, ale v tomto roce došlo k další destrukci památky. Vypravili jsme se na místo a zjistili, že mohutná větev spadla a rozlomila vrcholový kříž. Bylo jasné, že je potřeba toto místo aspoň částečně dát do pořádku. Dvouhodinová rodinná brigáda toto vyřešila. Místo, které znají starší ročníky z doby, kdy tu nevedla výpadovka na Ústí se podařilo malinko zkultivovat. Rozpadlé artefakty kříže jsme srovnali, shrabali listí, ořezali a odstranili ztrouchnivělé spadlé větve a vytvořili opět čistý prostor. Během práce nás přišla navštívit i jedna sympatická rodinka hledající kešku a úspěšného objevitele jsme zdokumentovali. Navíc toto místo od návštěvníků dostalo i putovní kamínek. Je vidět, že to zde žije i tímto způsobem, a to je fajn. Tato lokace je na hlavním vjezdu do města a zasloužila by si  zvýšenou pozornost. Máme nyní i aktuální informace, že Město získalo konečně pozemek do vlastnictví a bude se mu možno významněji věnovat. Plánuje se za pomoci stromolezců odstranění suchých větví a ošetření stromů a měla by proběhnout i restaurace vrcholového kříže, který byl zničen pádem mohutné větve a na místo instalována lavička a do roka by to mělo být realizováno.

V posledních letech jedná vedení Města osvíceně a mnoho drobných sakrálních památek bylo restaurováno. Je potřeba zmínit, že některé památky byly v uplynulých letech obnoveny i přičiněním soukromých majitelů pozemků. Všechny tyto památky jsou nejen vazbou mezi přítomností a minulostí, ale jsou i spirituálním dědictvím našich předků a ukazatelem jejich zbožné každodennosti. Nehledají okázalost, ale často schované mezi stromy a podél cest sdělují kolemjdoucím poselství o tom, že zde nejsme sami… Vytvářejí i zázemí, kde se může člověk zastavit, spočinout….

Miroslav Kuťák